Wielkim Jeziorom Mazurskim grozi zamieranie
Rosnąca z roku na rok liczba turystów odwiedzających latem Wielkie Jeziora Mazurskie znacząco wpływa na gwałtowne obniżenie jakości wód w akwenach. Niewłaściwy sposób użytkowania akwenów może nawet powodować zamieranie jezior – wynika z badań przeprowadzonych w lipcu i sierpniu przez zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego.
Rosnąca z roku na rok liczba turystów odwiedzających latem Wielkie Jeziora Mazurskie znacząco wpływa na gwałtowne obniżenie jakości wód w akwenach. Niewłaściwy sposób użytkowania akwenów może nawet powodować zamieranie jezior – wynika z badań przeprowadzonych w lipcu i sierpniu przez zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy oceniali jakość wód i zagrożenia eutrofizacją jezior południowej części kompleksu Wielkich Jezior Mazurskich. Wody tych akwenów zasilają największe w Polsce jezioro Śniardwy, zwane Mazurskim Morzem.
Badania prowadzono we współpracy z Lokalną Grupą Rybacką “Mazurskie Morze”. Specjaliści przebadali wody jezior: Niegocina, Bocznego, Jagodnego, Szymoneckiego, Szymona, Tałtowiska, Ryńskiego, Tałty, Mikołajskiego, Bełdany oraz Śniardw.
Największy wpływ na jakość wód przebadanych jezior, co wiąże się z postępującym procesem ich eutrofizacji, ma sposób użytkowania i zagospodarowania zlewni Wielkich Jezior Mazurskich, a także nawodna aktywność turystyczna. Według naukowców do pogorszenia jakości wód w akwenach przyczynia się głównie zcentralizowanie systemu wodno-ściekowego. Drugą przyczyną jest niedostateczne oczyszczanie ścieków w oczyszczalniach komunalnych, wybudowanych na obrzeżach jezior.
Jak wykazali naukowcy do pogorszenia jakości wód przyczynia się także wzrastający ruch turystyczny na wodzie. Chodzi o kabinowe łodzie motorowe i żaglówki, z których turyści wyrzucają nieczystości bezpośrednio do wody. Przepisy dotyczące rejestracji i dopuszczenia do żeglugi dużych pływających jednostek kabinowych, nie nakładają na ich właścicieli i użytkowników konieczności wyposażenia łodzi w systemy sanitarne. Nie ma też obowiązku opróżniania łódek z nieczystości w eko-marinach.
Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/naukowcy-wielkim-jeziorom-mazurskim-grozi-degradacja/m4bxv
You might also like
Wielkie Jeziora Mazurskie otrzymają wsparcie finansowe
Ponad 11,6 mln zł przeznaczą gminy zrzeszone w stowarzyszeniu “Wielkie Jeziora Mazurskie 2020” na promocję gospodarczą firm działających na tym obszarze. Regionalny samorząd zdecydował, że otrzymają na ten cel dofinansowanie
Wypadek busa wycieczkowego koło Mikołajek
Sześć osób, w tym czworo dzieci, trafiło do szpitali na obserwację po wypadku busa wycieczkowego koło Mikołajek. Do wypadku doszło, gdy kierowca samochodu osobowego, najprawdopodobniej zagapił się i najechał na
Ponad 3,6 tys. odbiorców na Warmii i Mazurach nie ma prądu
Ponad 3,6 tys. odbiorców na Warmii i Mazurach nie ma prądu na skutek awarii linii energetycznych – podało w poniedziałek Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie. Ostatniej nocy liczba awarii