Wielkim Jeziorom Mazurskim grozi zamieranie

Wielkim Jeziorom Mazurskim grozi zamieranie

Rosnąca z roku na rok liczba turystów odwiedzających latem Wielkie Jeziora Mazurskie znacząco wpływa na gwałtowne obniżenie jakości wód w akwenach. Niewłaściwy sposób użytkowania akwenów może nawet powodować zamieranie jezior – wynika z badań przeprowadzonych w lipcu i sierpniu przez zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego.

Rosnąca z roku na rok liczba turystów odwiedzających latem Wielkie Jeziora Mazurskie znacząco wpływa na gwałtowne obniżenie jakości wód w akwenach. Niewłaściwy sposób użytkowania akwenów może nawet powodować zamieranie jezior – wynika z badań przeprowadzonych w lipcu i sierpniu przez zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego,  którzy oceniali jakość wód i zagrożenia eutrofizacją jezior południowej części kompleksu Wielkich Jezior Mazurskich. Wody tych akwenów zasilają największe w Polsce jezioro Śniardwy, zwane Mazurskim Morzem.
Badania prowadzono we współpracy z Lokalną Grupą Rybacką “Mazurskie Morze”. Specjaliści przebadali wody jezior: Niegocina, Bocznego, Jagodnego, Szymoneckiego, Szymona, Tałtowiska, Ryńskiego, Tałty, Mikołajskiego, Bełdany oraz Śniardw.
Największy wpływ na jakość wód przebadanych jezior, co wiąże się z postępującym procesem ich eutrofizacji, ma sposób użytkowania i zagospodarowania zlewni Wielkich Jezior Mazurskich, a także nawodna aktywność turystyczna. Według naukowców do pogorszenia jakości wód w akwenach przyczynia się głównie zcentralizowanie systemu wodno-ściekowego. Drugą przyczyną jest niedostateczne oczyszczanie ścieków w oczyszczalniach komunalnych, wybudowanych na obrzeżach jezior.
Jak wykazali naukowcy do pogorszenia jakości wód przyczynia się także wzrastający ruch turystyczny na wodzie. Chodzi o kabinowe łodzie motorowe i żaglówki, z których turyści wyrzucają nieczystości bezpośrednio do wody. Przepisy dotyczące rejestracji i dopuszczenia do żeglugi dużych pływających jednostek kabinowych, nie nakładają na ich właścicieli i użytkowników konieczności wyposażenia łodzi w systemy sanitarne. Nie ma też obowiązku opróżniania łódek z nieczystości w eko-marinach.

 

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/naukowcy-wielkim-jeziorom-mazurskim-grozi-degradacja/m4bxv

Previous Od piątkowego popołudnia na drogach Warmii i Mazur doszło do 8 wypadków
Next Zmarła Joanna Chmielewska

You might also like

Wiadomości Region

Wielkie Jeziora Mazurskie otrzymają wsparcie finansowe

Ponad 11,6 mln zł przeznaczą gminy zrzeszone w stowarzyszeniu “Wielkie Jeziora Mazurskie 2020” na promocję gospodarczą firm działających na tym obszarze. Regionalny samorząd zdecydował, że otrzymają na ten cel dofinansowanie

Wiadomości Region

Wypadek busa wycieczkowego koło Mikołajek

Sześć osób, w tym czworo dzieci, trafiło do szpitali na obserwację po wypadku busa wycieczkowego koło Mikołajek. Do wypadku doszło, gdy kierowca samochodu osobowego, najprawdopodobniej zagapił się i najechał na

Wiadomości Region

Ponad 3,6 tys. odbiorców na Warmii i Mazurach nie ma prądu

Ponad 3,6 tys. odbiorców na Warmii i Mazurach nie ma prądu na skutek awarii linii energetycznych – podało w poniedziałek Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie. Ostatniej nocy liczba awarii