Ogromne straty po poniedziałkowych nawałnicach
Nawałnice, które ostatnio przeszły nad Polską, spowodowały w lasach liczne szkody. W wyniku wichury, która przeszła w miniony poniedziałek nad terenami Nadleśnictwa Giżycko, zostały połamane i poprzewracane drzewa w leśnictwach: Rząśniki, Pianki, Jelenia Góra.
Leśnicy wstępnie oszacowali, że uszkodzonych drzew jest około dwudziestu tysięcy metrów sześciennych i od razu rozpoczęli uprzątanie zniszczeń. Jednak ze względu na rozległą powierzchnię zniszczonych drzewostanów oraz możliwość bezpośredniego zagrożenia życia spowodowanego przez zwisające konary drzew, nadleśniczy wprowadził zakaz wstępu do lasu w wymienionych leśnictwach.
W związku z nadzwyczajną przedstawiciele Lasów Państwowych podjęli decyzję o wprowadzeniu tzw. stanu siły wyższej o zasięgu ponadlokalnym. W całej Polsce, w nadleśnictwach na terenie których wystąpiły znaczne szkody, powołane zostały zespoły kryzysowe, które zajmą się organizacją i koordynacją działań zmierzających do zabezpieczenia terenów poklęskowych przed szkodnictwem leśnym (np. kradzieżami drewna), uprzątnięcia powalonych drzew z dróg leśnych, przeprowadzenia dokładnej inwentaryzacją szkód oraz opracowania działań pozwalających szybko zagospodarować drewno z wiatrołomów, a następnie przystąpić do odnawiania zniszczonych drzewostanów.
http://wrota.warmia.mazury.pl/srodowisko/231-aktualnosci/7782-stan-sily-wyzszej-w-nadlesnictwach
You might also like
Zatrzymano trzech mężczyzn podejrzanych o pranie brudnych pieniędzy
Sąd Rejonowy w Olsztynie na wniosek prokuratury zadecydował o aresztowaniu trzech mężczyzn. To mieszkańcy Warmii i Mazur, podejrzanych m.in. udziałem w rozprowadzaniu anabolików na terenie Stanów Zjednoczonych. To kolejna odsłona
Warmia i Mazury musi przekazać 20 mln na rzecz Mazowsza
Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego będzie miał w przyszłorocznym budżecie 20 milionów złotych mniej na realizację własnych zadań. To wynik decyzji Sejmu, który głosami koalicji rządowej zmienił ustawę o tzw. janosikowym. Zgodnie
Biskupiec: 7 – latek wypadł z okna trzeciego piętra
Siedmioletni niepełnosprawny chłopiec wypadł z okna trzeciego piętra bloku w Biskupcu. Dziecko w ciężkim stanie przebywa na oddziale intensywnej terapii specjalistycznego szpitala w Olsztynie. W chwili wypadku w mieszkaniu