W najbliższy piątek rozpocznie się Europejska Noc Naukowców
Budowanie robotów, eksperymenty z ognistą chemią, drukowanie w technologii 3D, tworzenie roślinnej biżuterii – m.in. takie atrakcje przygotowali naukowcy w Olsztynie na Europejską Noc Naukowców. Odbędzie się ona w piątek 29 września.
Europejska Noc Naukowców – Fusion2Night – odbywa się w ostatni piątek września równocześnie w ponad 300 miastach Europy. To najważniejsza impreza popularnonaukowa starego kontynentu, podczas której naukowcy oferują widzom setki spektakularnych eksperymentów, pokazów, warsztatów i konkursów. W Olsztynie, już po raz czwarty, imprezę będzie koordynował Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności.
Na mieszkańców Warmii i Mazur czekają spotkania z naukowcami, interaktywne wystawy i cały wachlarz eksperymentów, warsztatów i pokazów, które pozwolą lepiej zrozumieć rolę osiągnięć nauki w codziennym życiu, a najmłodszych zainspirują do podjęcia kariery badacza w przyszłości.
Centrum wydarzeń Nocy ponownie będzie zlokalizowane przy ul. Bydgoskiej w Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. J. Rusieckiego i Instytucie Polskiej Akademii Nauk, gdzie będzie można m.in. podjąć próbę ucieczki z laboratorium pełnego naukowych zagadek, eksperymentować z ognistą chemią, poznać bakteryjne “dziwowisko”, stworzyć kosmetyki z liofilizatami, obejrzeć narzędzia pracy Kopernika, podziwiać walki herosów średniowiecza, a także wziąć udział w badaniu dopplerowskim i przesiewowych testach słuchu oraz mowy. Entuzjaści nowoczesnych technologii spróbują swoich sił w drukowaniu 3D, zbudują własne roboty, poznają tajniki programowania i nauczą się sterować łazikiem marsjańskim.
Na gości czekają również spotkania z generałem Mirosławem Hermaszewskim, pierwszym i jedynym Polakiem w kosmosie, oraz twórcami bloga podróżniczego “Busem przez świat”. Wieczór uświetni występ Kabaretu Młodych Panów.
Wiele atrakcji przygotuje też Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, który zaprasza wszystkich pasjonatów nauki do kampusu studenckiego w Kortowie. Tam na widzów będą czekały m.in. seanse kina 9D, eksperymenty w przestrzeni kosmicznej, pokaz magicznych właściwości gazów, obserwacje ciepła za pomocą kamery termowizyjnej, warsztaty tworzenia roślinnej biżuterii, a także występ grupy artystycznej “Wiedźmy w Kortowie” i spektakl teatralny “Dziennik przebudzenia” z Adamem Ferencym i Joanną Kosierkiewicz. Ponadto, w Bibliotece Uniwersyteckiej będzie można podziwiać interaktywne eksponaty Mobilnego Parku Nauki oraz wystawę pt. “Laboratorium logopedyczne”.
Poza tym w Olsztyńskim Planetarium będzie można obejrzeć kosmiczny seans o sondzie Rosetta i udać się na wieczorne spotkanie z Księżycem, a w Muzeum Nowoczesności podążyć szlakiem dawnych stacji eżektorowych. Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny zaprasza chętnych do swoich laboratoriów, gdzie będzie na nich czekać przejażdżka w symulatorze samochodu rajdowego i udział w geolokalizacyjnej grze Slavic Monsters.
Wszystkie atrakcje rozpoczynają się o godz. 10.00 a wstęp jest wolny.
Głównymi organizatorami Nocy Naukowców w Olsztynie jest Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN, Olsztyńska Szkoła Wyższa im. J. Rusieckiego oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.
https://olsztyn.onet.pl/europejska-noc-naukowcow-w-olsztynie-budowanie-robotow-druk-3d-i-ognista-chemia/hxqj2gr
You might also like
W Urzędzie Miasta zapadły decyzje w sprawie powrotu dzieci do szkół
Ustalenie zasad nauki to jedno z najważniejszych zadań przed rozpoczęciem roku szkolnego. W porozumieniu z dyrektorami jednostek oświatowych i placówek prowadzonych przez Miasto Olsztyn zapadła decyzja o powrocie dzieci i
W Olsztynie otwarto oddział Transplantologii i Chirurgii Ogólnej
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie otwarto oddział Transplantologii i Chirurgii Ogólnej. Nowy oddział mieści się w zmodernizowanych pomieszczeniach byłego bloku operacyjnego na czwartym piętrze szpitala. Fundusze na remont w
Kolejne zmiany w organizacji ruchu na ul. Partyzantów
Do końca października czekają dwie ważne zmiany w organizacji ruchu na ulicy Partyzantów. Ułatwią one kierowcom poruszanie się w tym rejonie. Obecnie nie można wjechać w ulicę Partyzantów od skrzyżowania