5 hektarowy las w Brąswaldzie pozostanie własnością Skrabu Państwa

5 hektarowy las w Brąswaldzie pozostanie własnością Skrabu Państwa

Las odzyskany przez autochtona mieszkającego na stałe w Niemczech pozostanie jednak własnością Skarbu Państwa. Lasy Państwowe utrzymały nieruchomość poprzez zasiedzenie – postanowił Sąd Rejonowy w Olsztynie. Orzeczenie nie jest prawomocne.

Sprawa dotyczy dawnego przesiedleńca, dziś prawie 100-letniego Rudolfa Rischewskiego. W 1958 r. wyjechał on z Polski do Niemiec na stałe pozostawiając ponad 50 hektarowe gospodarstwo rolne i 5 hektarowy las w Brąswałdzie w gminie Dywity pod Olsztynem. Rischewski należał do tzw. wczesnych przesiedleńców.
Gdy była już taka możliwość czyli po 1989 r. zaczął on starać się o odzyskanie nieruchomości. Jednak z uwagi na upływ czasu gospodarstwa ani odszkodowania za nie, nie uzyskał; natomiast po latach nieruchomość leśną udało mu się odzyskać i został wpisany do księgi wieczystej jako jej właściciel.
Wtorkowym postanowieniem sądu ta nieruchomość ma jednak wrócić do zasobów Skarbu Państwa. Sąd uznał bowiem wniosek nadleśnictwa Kudypy i stwierdził, że nabyło ono nieruchomość poprzez zasiedzenie.
Nieruchomość nadleśnictwo Kudypy objęło w posiadanie w styczniu 1965 r. i po 20 latach czyli w 1985 roku stało się jej właścicielem poprzez zasiedzenie w złej wierze.
Pełnomocnik Rischewskiego mec. Andrzej Jemielita powiedział, że będzie się odwoływał od niekorzystnego dla jego klienta rozstrzygnięcia sądowego.
Rudolf Rischewski, który ponad pół wieku temu wyjechał z Polski, mimo starań w latach 90. nie odzyskał gospodarstwa rolnego. Jak wyjaśnił jego pełnomocnik, ziemia rolna w latach 60 i 70. została sprzedana i ma już nowych właścicieli. Nie ma więc podstaw prawnych, by ubiegać się zwrot gruntów rolnych. Nowi właściciele są chronieni rękojmią księgi wieczystej. Rischewski nie uzyskał także odszkodowania za gospodarstwo, bo sprawa z uwagi na upływ czasu przedawniła się i nie można już wnieść pozwu przeciw Skarbowi Państwa o jakąkolwiek rekompensatę .
Rudolf Rischewski jako autochton w 1948 r. odzyskał gospodarstwo swoich rodziców w Brąswałdzie jako majątek poniemiecki. W czasie wojny stracił rodziców. W 1958 r. zdecydował, że wyjedzie do Niemiec na stałe, gdzie mieszkała część jego rodziny. Wyjeżdżając nie pozostawił jednak gospodarstwa bez opieki, ale postanowił wydzierżawić krajance. W kolejnych latach ustnie przez telefon przedłużał umowę dzierżawy aż do lat 70. Wówczas dowiedział się, że jego las jest już w zasobach Lasów Państwowych.
W latach 90. próbował odzyskać nieruchomość, ale bezskutecznie. Dopiero kilka lat temu w toczącym się postępowaniu sądowym został uznany za właściciela lasu i wpisany do księgi wieczystej. Po tej decyzji Lasy Państwowe postanowiły dalej walczyć o nieruchomość i złożyły do sądu wniosek o jej zasiedzenie. We wtorek sąd I instancji uznał prawo własności Lasów Państwowych.

http://wiadomosci.onet.pl/bialystok/sad-odzyskany-przez-bylego-przesiedlenca-las-ma-pozostac-wlasnoscia-panstwa/j8s63

Previous 55 - latek zginął spacerując po mikołajskim jeziorze
Next Thinking of buying dungarees? Just don’t expect them to transform you into Alexa Chung

You might also like

Wiadomości Region

Dlaczego inwestorzy zagraniczni stawiają na Warmię i Mazury?

Dogodne położenie, duża liczba osób gotowych do podjęcia pracy i ich kwalifikacje, ceny nieruchomości, atrakcyjność turystyczna regionu oraz możliwość współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami to główne czynniki zachęcające zagraniczne firmy do

Wiadomości Region

Korsze: Makabryczne odkrycie w jednej z piwnic

W piwnicy bloku w miejscowości Korsze znajdowało się rozczłonkowane ciało mężczyzny W sprawie została zatrzymana jedna osoba. Wiadomo, że ciało należy do 36-latka, który był mieszkańcem bloku. Morderstwo mogło mieć

Wiadomości Region

Kontrola NIK wykazała szereg nieprawidłowości w Mazurskim Parku Krajobrazowym

Kierownictwo Mazurskiego Parku Krajobrazowego udostępniało za darmo grunty Skarbu Państwa stowarzyszeniom, fundacjom, a nawet swoim pracownikom, a ci uzyskiwali dzięki temu dopłaty unijne. W ciągu 4 lat użytkownicy otrzymali 4