9 osób zostało oskarżonych o ustawianie przteragów w szpitalach

9 osób zostało oskarżonych o ustawianie przteragów w szpitalach

Jest akt oskarżenia przeciwko dziewięciu osobom, które miały ustawiać przetargi na żywność i usługi dla szpitali w Puławach (woj. lubelskie), Biskupcu (woj. warmińsko-mazurskie,) oraz w Ostrołęce i Pruszkowie (woj. mazowieckie). Skierowała go do Sądu Rejonowego w Puławach warszawska prokuratura okręgowa.

9 osób zostało oskarżonych o popełnienie w sumie kilkunastu przestępstw dotyczących organizacji i przebiegu przetargów na dostawy całodziennych posiłków dla pacjentów oraz usług związanych z kompleksowym utrzymaniem czystości i dezynfekcją w szpitalu w Ostrołęce.
Wśród oskarżonych są zarówno prezes i przedstawiciel konsorcjum, które wygrywało przetargi, dyrektorzy szpitali jak i członkowie komisji przetargowych. Zarzuty dotyczą lat 2013-2014. Z ustaleń śledczych wynika, że specyfikacja warunków jakie musiały spełnić firmy uczestniczące w przetargu ustawiana była pod konkretne konsorcjum. Równocześnie jego przedstawiciele znali szczegóły konkurencyjnych ofert, co umożliwiało im złożenie oferty korzystniejszej i eliminację konkurentów.
Chodziło np. o to, by co najmniej 50 proc. pracowników zatrudnionych w spółce było osobami niepełnosprawnymi; kolejnymi warunkami, które musiała spełnić firma uczestnicząca w przetargu były m.in.: obowiązek posiadania polisy na określoną kwotę, zapewnienia kuchni zapasowej położonej w odległości do 60 km od zamawiającego, zdolność kredytowa, czy ściśle określone parametry sprzętu np. do dekontaminacji.
Wśród oskarżonych znaleźli się m.in. prezes obu podmiotów (Spółdzielni Inwalidów N. i V.S.) Radosław M. i ich przedstawiciel Robert K. Oskarżono ich o to, że weszli “w porozumienie, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, z osobami zajmującymi się w imieniu szpitali organizowaniem przetargów na dostawę posiłków oraz usług” i nakłonili te osoby “do wprowadzenia do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia zapisów eliminujących inne podmioty”.
Odpowiedzą też m.in. za wręczenie łapówki ówczesnej dyrektor SP ZOZ w Puławach Joannie H. w wysokości ponad 116 tys. zł, w zamian za korzystne rozstrzygnięcie przetargu. Z kolei jej zarzucono przyjęcie łapówki.
Oskarżeni o zmowę przetargową zostali także: Wojciech M. – dyrektor mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce, Roman K. – inspektor ds. inwestycji w Szpitalu Powiatowym im. Jana Mikulicza w Biskupcu oraz Urszula O. – sekretarz w komisji przetargowej Szpitala Powiatowego w Pruszkowie.
Śledztwo w tej sprawie prowadziła warszawska prokuratura wraz z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym.

 

Previous Ostatnie dni głosowania na budżet obywatelski
Next Rozrasta się Warmińsko - Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna

You might also like

Wiadomości Świat

Zamach w Nicei we Francji

Zamach w Nicei we Francji. Rozpędzona ciężarówka wjechała w tłum ludzi na Promenadzie Anglików, następnie kierowca otworzył ogień. W zamachu zginęły co najmniej 84 osoby, rannych zostało ponad sto kolejnych.

Wiadomości Świat

Katastrofa samolotu pasażerskiego nad Egiptem

Samolot pasażerski linii EgyptAir zniknął dziś z radarów tuż po wejściu w przestrzeń powietrzną Egiptu. Władze linii lotniczych potwierdziły katastrofę i rozbicie się maszyny. Airbus A320 leciał z Paryża do

Wiadomości Świat

Samolot linii EgyptAir zniknął z radarów. Na pokładzie 69 osób.

Samolot linii EgyptAir lecący na trasie Paryż Kair zniknął z radarów, po przekroczeniu granic Egiptu. Na pokładzie znajdowało się 69 osób. Przyczyny braku kontaktu nie są jeszcze znane.