Nowatorska rekultywacja jeziora Łajs przynosi pierwsze efekty

Nowatorska rekultywacja jeziora Łajs przynosi pierwsze efekty

Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oczyszczają nowatorską metodą zdegradowane jezioro Łajs w podolsztyńskiej gminie Purda. Oczyszczanie prowadzone jest metodą napowietrzania, na dno jeziora wtłaczana jest natleniona woda z pobliskiego strumienia.

Jezioro Łajs o powierzchni ok. 50 ha jest położone w malowniczej okolicy na historycznej granicy Warmii i Mazur. Mimo że w pobliżu jest wiele domów letniskowych oraz pensjonatów, to turyści i mieszkańcy nie mogli od lat w pełni korzystać z uroków akwenu. Zbiornik uległ degradacji, bo spływały do niego ścieki. Strefa tlenowa w jeziorze, mającym głębokość ośmiu metrów, sięgała zaledwie 2-3 metrów, a przejrzystość wody co najwyżej wynosiła metr. Woda w głębi jeziora była zielona albo brunatna.
Olsztyńscy naukowcy dr Michał Łopata i dr Grzegorz Wiśniewski z Katedry inżynierii ochrony wód Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego opracowali nowatorską metodę oczyszczenia akwenu –  zmodyfikowali metodę napowietrzania; wykorzystali do natleniania jeziora naturalnie wpływający do niego strumień. Ciek wodny wpuszczony został w rurociąg o długości 300 metrów, który leży na dnie jeziora. Woda ze strumienia, aby mogła być wtłoczona w rurociąg, jest spiętrzona na 15-centymetrowej zastawce. Ta kaskada wystarczy, by woda ze strumienia trafiła do rury. Zastosowanie tej metody nie wiąże się z dodatkowymi kosztami zużycia energii, która byłaby potrzebna do sprężania powietrza.
Instalacja została wybudowana w listopadzie ubiegłego  roku, a już pierwsze badania wykazały, że w wodzie powstała strefa z tlenem. Poza tym zimą w miejscu, gdzie woda jest wtłaczana poprzez rurociąg, powierzchnia była wolna od lodu, więc akwenowi nie zagroziła tzw. przyducha.
Rekultywacja jeziora Łajs jest ważna w kontekście szerszego planu ochrony środowiska w tej okolicy. Jezioro Łajs zasila w wodę jezioro Kośno, które jest rezerwatem. Oczyszczenie wód jeziora Łajskiego przyczyni się więc do poprawy wód 500-hektarowego jeziora Kośno, będącego pod ochroną.
Jeziorem Łajs opiekuje się Stowarzyszenie Łajs 2000. Na rekultywację akwenu pozyskało ono 150 tys. zł dotacji unijnej z Programu Operacyjnego Ryby.

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/naukowcy-oczyszczaja-nowatorska-metoda-zdegradowane-jezioro-lajs/e3erp

Previous 5 - latek wpadł do studzienki kanalizacynej przy ul. Wyszyńskiego
Next Ruszył proces w sprawie pobicia na tle rasistowskim

You might also like

Wiadomości Region

Jeziorany: Dwaj mężczyźni wjechali dostawczym autem w budynek mieszkalny

Dwaj mężczyźni w środku nocy wjechali dostawczym autem w budynek mieszkalny w Jezioranach. Obaj byli kompletnie pijani – mieli po dwa promile alkoholu w organizmie. Choć zniszczenia domu są poważne,

Bez kategorii

Skansen w Olsztynku przygotowuje wystawę dla osób niewidomych

Skansen w Olsztynku otrzymał dotację z ministerstwa kultury na przygotowanie stałej wystawy przeznaczonej dla osób niewidomym i słabowidzących. Zwiedzający będą mogli za pomocą dotyku poznawać meble i sprzęty używane we

Wiadomości Region

Weekend w regionie zapowiada się niezwykle atrakcyjnie

Ogólnopolskie Święto Sera, dożynki, konkursy, wernisaże oraz koncerty – to niektóre imprezy, jakie czekają mieszkańców Olsztyna i okolic w najbliższych dniach. 6. Ogólnopolskie Święto Sera Program: » 10.00-18.00 – Degustacja