W całym kraju odbyły się “czarne protesty”

W całym kraju odbyły się “czarne protesty”

Czarne ubrania, tłumy demonstrujących na ulicach, a do tego zamknięta część biur, urzędów, sklepów i innych lokali – tak wyglądał Czarny Poniedziałek w Polsce. W wielu miastach kobiety – wraz z mężczyznami – protestowały w ten sposób przez cały dzień przeciwko planom zaostrzenia ustawy aborcyjnej.

Akcja – odbywająca się także pod hasłem “Strajk Kobiet” – miała swój początek w internecie. Jej uczestniczki miały nie przyjść do pracy lub nie wykonywać swoich codziennych obowiązków. Organizatorzy zachęcali, by poparcie dla akcji wyrazić czarnym strojem.
Prawdopodobnie najliczniejsze manifestacje tego dnia miały miejsce w Warszawie. O godz. 10 wystartował tam protest przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości na ul. Nowogrodzkiej. Uczestniczki stworzyły tam “ścianę furii”, łącząc się w mur i krzycząc: “Ta ustawa nie przejdzie! PiS nie przejdzie”. Protestujący trzymali transparenty z napisami, m.in.: “Kobieta to nie inkubator”, “Moje ciało, moja sprawa”, “Edukacja i antykoncepcja zamiast zakazów”.
Po południu protest przeniósł się na plac Defilad. Przed Pałacem Kultury i Nauki kobiety utworzyły “żywy łańcuch”. Po godz. 15 tłumnie – mimo padającego deszczu – wyruszyły stamtąd na plac Zamkowy. Tam miała miejsce kulminacja wydarzeń w stolicy związanych z Czarnym Poniedziałkiem. Na transparentach widniały takie hasła jak: “Jeszcze Polka nie zginęła”, “A – borc – JA?”, “Jarosław, kobiety zostaw”. Wieczorem manifestacja dotarła przed Sejm, a później przed Teatr Polski. Według organizatorów przez cały dzień w manifestacji przemieszczającej się po centrum miasta wzięło udział ponad 20 tys. osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Służby porządkowe szacują, że w kulminacyjnym momencie uczestniczyło w niej ok. 17 tys. osób, choć – jak zastrzegają – była duża rotacja.

http://www.tvn24.pl/czarny-poniedzialek-strajk-kobiet-przeciwko-zakazowi-aborcji,680941,s.html

Previous Jedna osoba zginęła, a jedna została ranna w wypadku na krajowej 16
Next Trwa proces o budowę olsztyńskiej linii tramwajowej

You might also like

Wiadomości Region

Braniewo: 36 – latek utonął podczas kąpieli w rzece

Kryminalni z Braniewa wyjaśniają okoliczności utonięcia 36-letniego mężczyzny. Po sygnale od zaniepokojonego mieszkańca policjanci rozpoczęli poszukiwania, w których uczestniczyli m.in. strażacy i płetwonurkowie. W czwartek około godz. 19:00 zaniepokojony mieszkaniec

Wiadomości Kraj

Od godz. 7 rano trwają wybory samorządowe

Od godz. 7 rano trwają wybory samorządowe, w których wybierzemy blisko 47 tys. radnych i 2,5 tys. włodarzy. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza. Aby  oddać ważny

Wiadomości Kraj

Prezydent RP powierzył misję tworzenia rządu Ewie Kopacz

Bronisław Komorowski oficjalnie powierzył Ewie Kopacz misję tworzenia nowego rządu. Ich spotkanie rozpoczęło się dziś o godzinie 12 w Belwederze. Nowy gabinet PO-PSL ma zostać powołany 22 września, przed wylotem