Zmarła Nina Andrycz

Zmarła Nina Andrycz

Zmarła Nina Andrycz, wielka dama polskiej sceny. Była laureatką wielu nagród za wybitne osiągnięcia aktorskie. Na scenie tworzyła kreacje silnych i władczych kobiet. Miała 101 lat.

Nina Andrycz dzieciństwo spędziła we Lwowie. W 1934 roku ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej w Warszawie. We wrześniu tego samego roku zadebiutowała na scenie wileńskiego Teatru na Pohulance w przedstawieniu „Nigdy nie można przewidzieć” George’a Bernarda Shawa. W latach 1935-1939 była aktorką warszawskiego Teatru Polskiego. Do legendy przeszły stworzone przez nią role Solange w „Lecie w Nohat” Jarosława Iwaszkiewicza (1936) oraz Lukrecji Borgii w „Cezarze i człowieku” Adolfa Nowaczyńskiego (1937).
Andrycz wystąpiła w niewielu filmach. Na ekranie zadebiutowała w 1939 w nieukończonym filmie „Uwaga, szpieg” Eugeniusza Bodo. Po wojnie wystąpiła w roli Marii Kalergis w „Warszawskiej premierze” (1950) Jana Rybkowskiego. Była tancerką Joanną d’Ursins, kuzynką głównego bohatera filmu „Uczta Baltazara” (1965) Jerzego Zarzyckiego. Zagrała perukarkę w filmie telewizyjnym „Dar Magów” (1972) Walentyny Maruszewskiej i kierowniczkę baletu opery w „Kontrakcie” (1980) Krzysztofa Zanussiego. W „Horrorze na Wesołych Bagniskach” (1995) Andrzeja Barańskiego, wcieliła się w Różę, teściową wdowca, właściciela dworku Wesołe Bagniska. Pojawiła się w serialach „Sława i chwała” (1997) i ” Na dobre i na złe” (2001). Wystąpiła w roli samej siebie w filmie „Jeszcze nie wieczór” (2008) Jacka Bławuta. Wcieliła się w matkę biznesmena Konstantego (Bohdan Stupka) w „Sercu na dłoni” (2008) Krzysztofa Zanussiego.
W 1983 roku Andrycz wydała tomik poezji „To teatr” (wiersze i pamiętniki pisała już w dzieciństwie). Następnie ukazały się m.in.: „Drugie spotkanie z diabłem” (1985), „Róża dla nikogo” (1989) i „Wczoraj i dziś” (2005). W 1992 roku aktorka wydała powieść „My – rozdwojeni”, uznaną za powieść kryptobiograficzną. W grudniu 2003 roku została uhonorowana nagrodą Literackiej Premiery Miesiąca za książkę „Bez początku, bez końca”.
Nina Andrycz była żoną Józefa Cyrankiewicza, pięciokrotnego premiera Polski. Pobrali się w 1947 roku. Aktorka została odznaczona m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1996). Andrycz była bohaterką m.in. filmów dokumentalnych: „Już nie mogę przestać być damą” (1996) Jolanty Kessler oraz „Jeszcze nie wieczór” Jacka Bławuta.

Źródło: http://film.onet.pl/wiadomosci/nina-andrycz-nie-zyje/6kxce

Previous Czteromiesięczna Jola zmarła z powodu tzw. "śmierci łóżeczkowej"
Next Prokuratura Rejonowa w Olecku przejęła śledztwo w sprawie śmierci w policyjnej celi

You might also like

Wiadomości Kraj

Rusza budowa tras rowerowych w Polsce Wschodniej

Miejsca Przyjazne Rowerzystom – wypożyczalnie bicykli, mała gastronomia, miejsca noclegowe, centra informacji turystycznej mają powstać przy wschodniej autostradzie rowerowej. Licząca 2 tysiące kilometrów trasa ma przechodzić przez 5 województw Polski

Wiadomości Kraj

Trwa Świąteczna Zbiórka Żywności Banków Żywności

Dzięki wolontariuszom Świątecznej Zbiórki Żywności i ofiarności Polaków, przez trzy dni udało się zebrać ponad 800 000 kilogramów produktów spożywczych. Zebrane produkty trafią do 260 000 osób. Uczniowie, studenci, pracownicy,

Wiadomości Kraj

Sąd Apelacyjny w Białymstoku rozpatrzył apelację w sprawie tzw. skimmingu

Kary od 2,5 roku do 6 lat więzienia i grzywny orzekł w poniedziałek Sąd Apelacyjny w Białymstoku w procesie trzech obywateli Łotwy oskarżonych o udział w tzw. skimmingu, czyli podrabianiu