Zmarła Nina Andrycz
Zmarła Nina Andrycz, wielka dama polskiej sceny. Była laureatką wielu nagród za wybitne osiągnięcia aktorskie. Na scenie tworzyła kreacje silnych i władczych kobiet. Miała 101 lat.
Nina Andrycz dzieciństwo spędziła we Lwowie. W 1934 roku ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej w Warszawie. We wrześniu tego samego roku zadebiutowała na scenie wileńskiego Teatru na Pohulance w przedstawieniu “Nigdy nie można przewidzieć” George’a Bernarda Shawa. W latach 1935-1939 była aktorką warszawskiego Teatru Polskiego. Do legendy przeszły stworzone przez nią role Solange w “Lecie w Nohat” Jarosława Iwaszkiewicza (1936) oraz Lukrecji Borgii w “Cezarze i człowieku” Adolfa Nowaczyńskiego (1937).
Andrycz wystąpiła w niewielu filmach. Na ekranie zadebiutowała w 1939 w nieukończonym filmie “Uwaga, szpieg” Eugeniusza Bodo. Po wojnie wystąpiła w roli Marii Kalergis w “Warszawskiej premierze” (1950) Jana Rybkowskiego. Była tancerką Joanną d’Ursins, kuzynką głównego bohatera filmu “Uczta Baltazara” (1965) Jerzego Zarzyckiego. Zagrała perukarkę w filmie telewizyjnym “Dar Magów” (1972) Walentyny Maruszewskiej i kierowniczkę baletu opery w “Kontrakcie” (1980) Krzysztofa Zanussiego. W “Horrorze na Wesołych Bagniskach” (1995) Andrzeja Barańskiego, wcieliła się w Różę, teściową wdowca, właściciela dworku Wesołe Bagniska. Pojawiła się w serialach “Sława i chwała” (1997) i ” Na dobre i na złe” (2001). Wystąpiła w roli samej siebie w filmie “Jeszcze nie wieczór” (2008) Jacka Bławuta. Wcieliła się w matkę biznesmena Konstantego (Bohdan Stupka) w “Sercu na dłoni” (2008) Krzysztofa Zanussiego.
W 1983 roku Andrycz wydała tomik poezji “To teatr” (wiersze i pamiętniki pisała już w dzieciństwie). Następnie ukazały się m.in.: “Drugie spotkanie z diabłem” (1985), “Róża dla nikogo” (1989) i “Wczoraj i dziś” (2005). W 1992 roku aktorka wydała powieść “My – rozdwojeni”, uznaną za powieść kryptobiograficzną. W grudniu 2003 roku została uhonorowana nagrodą Literackiej Premiery Miesiąca za książkę “Bez początku, bez końca”.
Nina Andrycz była żoną Józefa Cyrankiewicza, pięciokrotnego premiera Polski. Pobrali się w 1947 roku. Aktorka została odznaczona m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1996). Andrycz była bohaterką m.in. filmów dokumentalnych: “Już nie mogę przestać być damą” (1996) Jolanty Kessler oraz “Jeszcze nie wieczór” Jacka Bławuta.
Źródło: http://film.onet.pl/wiadomosci/nina-andrycz-nie-zyje/6kxce
You might also like
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury osiągnął rekordową ilość odprawionych pasażerów
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury radzi sobie coraz lepiej. W lipcu padł tam rekord pod względem liczby odprawionych pasażerów. Niemal 15,5 tys. podróżnych to najlepszy wynik w historii lotniska. Lotnisko w Szymanach
Policjanci wstępnie podsumowali tegoroczną akcję Znicz
Od czwartku rano do północy w sobotę doszło do 200 wypadków. Zginęło w nich 16 osób, a 259 zostało rannych. Funkcjonariusze w ramach akcji “Znicz” zatrzymali 796 nietrzeźwych kierowców. Tegoroczna
Nie żyje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje. Został zaatakowany nożem podczas 27. Finału WOŚP. Trafił do szpitala, gdzie przeszedł trwającą pięć godzin operację. Dziś poinformowano, że prezydent Gdańska zmarł. Adamowicza zaatakował