Samorządowcy podsumowali inwestycje zakończone w 2015 roku

Samorządowcy podsumowali inwestycje zakończone w 2015 roku

Uruchomienie nowego środka transportu – tramwajów w Olsztynie, budowa Term Warmińskich i lotniska w Szymanach to duże inwestycje zakończone w 2015 r. na Warmii i Mazurach. Powstałe dzięki unijnym dotacjom pobudzą gospodarkę regionu – oceniają samorządowcy.

Marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezin poinformował, że wartość inwestycji z unijnej perspektywy 2007-2013 – Regionalnego Programu Operacyjnego i Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – to ponad 9,3 mld zł, z czego dofinansowanie wyniosło ponad 6 mld zł. Region skorzystał też z programów krajowych, takich jak Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, Program Rozwoju Polski Wschodniej czy Innowacyjna Gospodarka.
Jedną z najważniejszych inwestycji zakończonych w minionym roku jest budowa lotniska regionalnego w Szymanach k. Szczytna, z którego pierwsze loty zaplanowano na 21 stycznia 2016 r. Wówczas to pierwszy z przewoźników Sprint Air, który podpisał umowę z samorządem, zainauguruje loty do Berlina i Krakowa. Koszt budowy portu regionalnego, który powstał w miejscu dawnego lotniska wojskowego, szacowany jest na 205 mln zł. Unijne dofinansowanie wyniesie 76 proc.
Według samorządowców otwarcie portu regionalnego dla Warmii i Mazur, a częściowo i dla mieszkańców Podlasia oraz północnego Mazowsza, przyczyni się do wzrostu atrakcyjności regionu i pobudzi gospodarkę oraz turystykę. Aby zapewnić wygodny dojazd pasażerów do terminala, z Olsztyna uruchomione zostaną pociągi do Szyman.
W Olsztynie w 2015 r. zakończyły się dwie duże inwestycje mające znaczenie nie tylko dla mieszkańców stolicy Warmii i Mazur, ale całego regionu. Chodzi o wybudowanie od podstaw linii tramwajowych i wprowadzenie nowego środka komunikacji zbiorowej oraz otwarcie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Wartość “projektu tramwajowego” według resortu infrastruktury i rozwoju to 497 mln zł, z czego dofinansowanie z UE wyniesie ponad 350 mln zł. Oddany w październiku do użytku Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, którego budowa i wyposażenie kosztowało 160 mln zł, ma służyć mieszkańcom niemal 40 gmin Warmii i Mazur.
Powstanie zakładu unieszkodliwiania odpadów powiązane było z rekultywacją 8 składowisk śmieci i budową 3 stacji przeładunkowych. Wszytko kosztowało 240 mln zł, przy unijnym wsparciu wynoszącym 63 proc.
Kontrowersyjną inwestycją zakończoną w minionym roku są Termy Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim.
Koszt ich budowy szacowany jest na ok. 100 mln zł, dofinansowanie z UE wyniosło 85 proc. Poza kompleksem całorocznych basenów, wykorzystującym wody termalne, powstała kotłownia, sauny i sale konferencyjne, “wioska wakacyjna” z ponad 30 domkami wypoczynkowymi, centrum aktywności z placami zabaw, boiskami, parkiem linowym i ścianką wspinaczkową oraz tereny zielone.
Inwestycja wzbudza kontrowersje, ponieważ woda zasilająca baseny ma temperaturę 20,7 st. C i wymaga podgrzewania. Z tego powodu niektóre media – w tym niemiecki “Der Spiegel” – umieściły projekt “zimnych term” na liście “euroabsurdów”. Samorządowcy z Lidzbarka Warmińskiego przekonują jednak, że termy pobudzą gospodarkę miasta i powiatu. Bezrobocie wynosi w powiecie lidzbarskim 21 proc. Operator term zobowiązał się do zatrudnienia co najmniej 56 osób.

http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/warminsko-mazurskie-lotnisko-tramwaje-i-termy-wsrod-inwestycji-w-2016/g3zczx

Previous Od dziś olsztyńskie autobusy mają nową numerację
Next Kolejna awaria tramwajowa w Olsztynie

You might also like

Wiadomości Region

Małżeństwo z Bartoszyc straciło prawie 16 tysięcy złotych

80-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Małżeństwo z Bartoszyc straciło prawie 16 tysięcy złotych. Na policję zgłosił się mężczyzna, który p wiedział dyżurnemu, że do jego żony zadzwonili oszuści i chcą

Wiadomości Region

PO przedstawiła kandydatów do PE

Bar­ba­ra Ku­dryc­ka i Paweł Papke zna­leź­li się wśród dzie­się­ciu kan­dy­da­tów re­ko­men­do­wa­nych przez za­rzą­dy re­gio­nal­ne PO w Pod­la­skiem i War­miń­sko-Ma­zur­skim, na wspól­ną listę kan­dy­da­tów do Parlamentu Europejskiego. Oba wo­je­wódz­twa two­rzą dla

Wiadomości Region

Ostróda: Chcąc uniknąć zderzenia z autem podchodził pieszą na chodniku

Ostródzcy policjanci interweniowali w sprawie potrącenia 40-letniej kobiety przez kierowcę osobowego mercedesa. Za rażące naruszenie przepisów w bezpieczeństwie ruchu drogowego policjanci zatrzymali kierowcy prawo jazdy. W środę około godziny 10:00